Iedziļinieties apmācībā: priekšrocības un trūkumi mācībās nirt ārzemēs salīdzinājumā ar vietējo

Uzsākt zemūdens izpēti, izmantojot niršanu, brīvo niršanu vai snorkelēšanu, ir aizraujošs pasākums, kas prasa gan centību, gan fizisko sagatavotību. Topošajiem nirējiem lēmums par to, kur iegūt savu pirmo zemūdens niršanas sertifikātu, ir ļoti svarīgs. Šajā izpētē mēs iedziļināmies šī lēmumu pieņemšanas procesa dziļumos, apsverot plusus un mīnusus, iegūstot pirmo niršanas sertifikātu mājās vai brīvdienu paradīzēs, piemēram, Ēģiptē, Kiprā, Maltā vai Tenerifē. Pamatojoties uz pieredzējuša niršanas eksperta gudrībām, Meistars ar akvalangu instruktors Valters Preimanis, mēs atklājam apsvērumus tiem, kas vēlas izpētīt noslēpumus zem viļņiem.

Plusi un mīnusi apmācībai mājās:

Plusi:

 1. Pazīstama vide: Apmācība pazīstamā vidē ļauj iegūt ērtāku un mazāk biedējošu mācību pieredzi. Vietējo apstākļu un aprīkojuma pārzināšana var veicināt vienmērīgāku mācīšanās procesu.
 2. Optimālie mācību nosacījumi: Latvija piedāvā daudzveidīgu apmācību vidi, tostarp baseina nodarbības un nodarbības atklātā ūdenī. Kontrolēta baseina iestatīšana nodrošina pakāpenisku prasmju attīstību, savukārt atklātā ūdens pieredze rada reālas problēmas.
 3. Elastīgs grafiks: Mācīšanās mājās nodrošina elastību stundu plānošanā bez atvaļinājuma laika ierobežojumiem. Šī elastība var būt īpaši izdevīga personām ar aizņemtu grafiku.
 4. Kopienas integrācija: Vietējās apmācības veicina kopības sajūtu starp nirējiem. Veidojot sakarus ar niršanas entuziastiem jūsu reģionā, tiek izveidota atbalsta sistēma, kas var uzlabot vispārējo niršanas pieredzi.
 5. Rentabls: Mācīšanās nirt mājās nereti izrādās izdevīgāka, jo nav nekādu papildu izdevumu saistībā ar ceļošanu un izmitināšanu.

Mīnusi:

 1. Atkarība no laikapstākļiem: Laikapstākļi Latvijā var būt neparedzami, un nelabvēlīgi apstākļi var ietekmēt atklātā ūdens nodarbību biežumu. Tas varētu pagarināt kopējo apmācības periodu.
 2. Ierobežota redzamība: Baltijas ūdeņi var nepiedāvāt kristāldzidru redzamību dažās eksotiskās vietās. Lai gan tas nodrošina unikālus izaicinājumus, tas var neatkārtot apstākļus, ar kuriem nirēji saskarsies tropu galamērķos.
 3. Mērens ūdens: Aukstā ūdens temperatūra Baltijas jūrā dažiem nirējiem var būt izaicinājums. Pielāgošanās temperatūrai var prasīt papildu piepūli un regulēšanu.
 4. Mazāk eksotisks iestatījums: Mācoties mājās, iespējams, trūkst pievilcības, ko sniedz dinamisku koraļļu rifu izpēte un daudzveidīga jūras dzīve, kas atrodama tropiskākās vietās.
 5. Iespējamie traucējošie faktori: Vides pārzināšana var novērst uzmanību, jo ūdenslīdējiem var rasties kārdinājums koncentrēties uz ikdienas dzīvi, nevis pilnībā iegremdēties apmācības pieredzē.

Plusi un mīnusi apmācībām ārzemēs:

Plusi:

 1. Eksotiskas vietas: Mācīšanās nirt tādās vietās kā Ēģipte, Kipra, Malta vai Tenerife sniedz iespēju izpētīt eksotiskas zemūdens ainavas ar satriecošu jūras bioloģisko daudzveidību.
 2. Optimāli laika apstākļi: Tropu galamērķi nodrošina nemainīgus un labvēlīgus laika apstākļus, nodrošinot paredzamāku un patīkamāku mācību pieredzi.
 3. Skaidra redzamība: Kristāldzidrie ūdeņi šajās vietās uzlabo redzamību, ļaujot nirējiem pilnībā novērtēt zemūdens skaistumu un praktizēt prasmes optimālos apstākļos.
 4. Niršanas tūrisma pieredze: Apmācība ārzemēs iegremdē nirējus niršanas tūrisma pasaulē, iepazīstinot viņus ar dažādām kultūrām un nirēju kopienām no visas pasaules.
 5. Mērķtiecīga mācīšanās: Atrodoties prom no ikdienas dzīves traucēkļiem, ūdenslīdēji var pilnībā koncentrēties uz apmācību, paātrinot mācību procesu.

Mīnusi:

 1. Izmaksas: Apmācība ārzemēs var būt dārgāka, ņemot vērā ceļojumus, izmitināšanu un, iespējams, augstāku kursu maksu.
 2. Ierobežoti vietējie savienojumi: Apmācība svešā vietā var radīt mazāk sakaru ar vietējiem nirējiem, tādējādi ietekmējot atbalstošas nirēju kopienas attīstību.
 3. Intensīvs grafiks: Saīsinātais atvaļinājuma laiks var prasīt intensīvāku treniņu grafiku, kas var izraisīt stresu un informācijas pārslodzi.
 4. Kultūras un valodas barjeras: Var rasties komunikācijas problēmas un kultūras atšķirības, kas ietekmē vispārējo komfortu un izpratni treniņa laikā.
 5. Ierobežota pielāgošanās vietējiem apstākļiem: Ārzemēs apmācītiem ūdenslīdējiem var būt grūti pielāgot savas prasmes savai mājas videi, kurā var būt dažādi apstākļi un izaicinājumi.

Niršanas instruktora skatījums:

Meistars ar akvalangu un instruktors Valters Preimanis pieņem lēmumu: “Abām iespējām ir savas priekšrocības, taču tas galu galā ir atkarīgs no cilvēka vēlmēm un prioritātēm. Apmācība mājās nodrošina stabilu pamatu dažādos apstākļos, savukārt mācības ārzemēs piedāvā unikālu un ieskaujošu pieredzi. Ir ļoti svarīgi ņemt vērā jūsu komforta līmeni, budžetu un niršanas pieredzi, kādu vēlaties iegūt.

Secinājums:

Zemūdens izpētes jomā izvēle starp apmācībām mājās un apmācībām ārzemēs ir personisks ceļojums. Katram ceļam ir savi plusi un mīnusi, un lēmums ir atkarīgs no tādiem faktoriem kā personīgās izvēles, budžets un vēlme pēc kultūras vai eksotiskas niršanas pieredzes. Neatkarīgi no izvēles mērķis paliek nemainīgs: kļūt par kaislīgu un prasmīgu nirēju, kas ir gatavs izpētīt brīnumus, kas slēpjas zem virsmas.

 PADI NIRŠANAS KURSI


Ja jums nav pieredzes, sāciet ar PADI Open Water Diver kursu, kas ir pamats un zināšanu bāze visiem nākamajiem kursiem. Mēs gatavojam, apmācām un sertificējam ūdenslīdējus jau 20 gadus. Piedāvājam <30 dažādas specializācijas ūdenslīdēju apmācībā un starptautisko PADI zemūdens niršanas sertifikātu izsniegšanā. Prakse niršanas profesionāļiem Divemaster (GO-PRO – no iesācēja līdz PADI Divemaster). Mēs organizējam niršanas braucienus, Seko mums!

Trenējamies Rīgā, Mārupes novadā (nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, tālr./WhatsApp 220-77-202)

latviski niršanas instruktors Valters Preimanis, kurš pasniedz niršanu klubā DIVING, apbalvots PADI Elites instruktoru balva (2020 PADI Elite Instructor Award) par ieguldījumu niršanas attīstībā 2020. Instruktors Valters Preimanis ir apbalvots ar PADI Elite Instructor Award 2018., 2019. un 2020. gadu.

Atsauces:

 1. Niršanas instruktoru profesionālās asociācijas (PADI) atklātā ūdenslīdēju kursu rokasgrāmata.
 2. Niršanas drošība un veselība: niršana Baltijas jūras apstākļos, 2022. gads.
 3. Pilnīgs ūdenslīdējs: niršanas ar akvalangu vēsture, zinātne un prakse, autors Alekss Brilske, 2018.